fallback

Бързият ръст на населението в Африка застрашава напредъка в борбата с бедността

Според доклад на благотворителната фондация на Бил Гейтс бедността в Африка все повече се концентрира в няколко страни

15:17 | 18.09.18 г. 7
Автор - снимка
Създател

Бързото нарастване на населението в някои от най-бедните африкански страни може да застраши напредъка към намаляване на бедността по света и подобряване на здравето, се казва в доклад на благотворителната фондация на американския бизнесмен Бил Гейтс.

Демографските тенденции показват, че един милиард души са се измъкнали от бедността през последните 20 години, предаде Ройтерс. Бързо нарастващото население, особено в части от Африка, може обаче да спре намаляването на броя на крайно бедните хора по света и той дори може да започне да се увеличава.

"Ръстът на населението в Африка е предизвикателство", заяви Гейтс пред репортери на брифинг, даден по телефона.

Според доклада бедността в Африка все повече се концентрира в няколко страни, които имат едни от най-бързо нарастващите населения в света. Той прогнозира, че до 2050 г. над 40 процента от крайно бедните хора по света ще живеят в две държави - Демократична република Конго и Нигерия.

Попитан какви са най-добрите начини за справяне с увеличаването на населението и предизвикателството с бедността, Гейтс каза, че от ключово значение е подобряването на достъпа до контрол на раждаемостта, а това би трябвало да се съчетае с инвестиции в здравето и образованието на младите хора.

По данни на ООН се очаква над половината от ръста на световното население между 2015 и 2050 г. да се дължи на Африка. Прогнозира се нейното население да се удвои до 2050 г., а до 2100 г. да се увеличи още два пъти.

Ако обаче жените в Африка на юг от Сахара имат възможност да раждат толкова деца, колкото искат, прогнозираното увеличение на населението може да бъде с 30 процента по-малко, се посочва в доклада на фондацията на Гейтс и съпругата му Мелинда.

Според него това също така може да позволи на повече момичета и жени да не прекъсват рано училище, да имат деца по-късно, да печелят повече като възрастни и да инвестират повече в децата си.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:53 | 14.09.22 г.
fallback